Reklamné oznámenie
Maj vlastné webové stránky!https://www.weblahko.skMať svoje vlastné webové stránky nebolo nikdy jednoduchšie. S WebĽahko ich môžete mať aj Vy.
Tvorba webových stránokhttps://blog.pageride.comSpoznajte výhody balíčka služieb Premium! Aktivujte si ho na 30 dní ZADARMO.
E-shop ľahko & rýchlohttps://www.weblahko.skSystém WebĽahko ponúka moderné e-shop s podporou on-line platieb.

Pokračujeme v precvičovaní a doplňovaní ďalšieho učiva 2.

Slovné úlohy vypracovať do zošitov. Nezabudnúť zápis, riešenie a odpoveď !!!

Riešenia príkladov sú uvedené na podstránke - výsledky (za slovnými úlohami).

SLOVNÉ ÚLOHY 

 1. V basketbalovom stretnutí nastrieľali súperi spolu 173 bodov. Hostia vyhrali o 19 bodov. Ako skončil tento zápas?
 2. Mravec Kamil povedal mravcovi Milošovi , že má teraz o 30 omrviniek viac ako včera. Albertovi Kamil povedal, že ich má sedemkrát viac ako včera. Je to možné? (vysvetli: koľko by musel mať včera a koľko dnes)
 3. Jedna tehla váži 1 kg a pol tehly. Koľko vážia tri tehly?
 4. Maťov starý otec je o 8 rokov starší ako Maťova stará mama. Spolu majú 150 rokov. Koľko rokov má starý otec a koľko stará mama?
 5. Výlet na vrchol končiara a späť trval celkovo 5 hodín a 17 minút. Na končiari sme odpočívali 32 minút. Cesta späť trvala o 51 minút menej ako cesta tam. Ako dlho trvala cesta na vrchol?
 6. Mirko má v troch akváriách spolu 137 rybičiek. V najväčšom akváriu má o 19 rybičiek viac ako v strednom. V najmenšom je o 5 rybičiek menej ako v strednom Koľko rybičiek má Mirko v najmenšom akváriu?
 7. Päť chlapíkov vykope bazén za 20 hodín. Zisti, za koľko hodín by vykopal bazén jeden chlapík. Jeden z nich však ochorel. Za koľko hodín by vykopali bazén zvyšní 4 chlapíci?
 8. Boris má 347 samolepiek. Adam má o 67 samolepiek viac ako Boris, ale 2 – krát menej ako Cyril. Dušan má 9 – krát menej samolepiek ako Cyril, ale o 49 samolepiek viac ako Emil. Koľko samolepiek má Boris, Cyril, Dušan a Emil?
 9. Na dvore je 46 kačíc a sliepok. Sliepok je o 8 viac ako kačíc. Koľko kačíc je na dvore?
 10. Súčet štyroch za sebou idúcich nepárnych čísel je 128. Ktoré sú to čísla?
 11. Keď sa Matej narodil, jeho mama mala 24 rokov. Teraz je Matej 3 – krát mladší ako jeho mama. Koľko rokov má Matej teraz? (nápoveda: ak mama – 24, Matej – 0, ak mama – 25, Matej 2 ........)
 12. V dedine Široká žije 270 obyvateľov a chovajú spolu 4 860 sliepok – každý rovnako. V dedine Dlhá žije 384 obyvateľov a každý z nich má o dve sliepky viac ako obyvateľ z dediny Široká. Koľko sliepok chovajú v dedine Dlhá?
 13. Akú časť zo 684 kvetov tvorí kytica s 36 kvetmi? (napíš slovom alebo zlomkom)
 14. V najstarších civilizáciách používali sústavy mier, ktoré často odvodzovali od častí tela. Napríklad v Egypte: lakeť, dlaň, palec 1 lakeť = 7 dlaní, 1 dlaň = 4 palce Jeden palec predstavoval približne 25 mm. Koľko cm mal približne jeden lakeť?
 15. Jakub prešiel za 13 minút 1 040 metrov. Nikola prešla za 23 minút 1 863 metrov. Kto išiel rýchlejšie a koľko prešiel za minútu?
 16. V zástupe stojí 5 chlapcov – od najmenšieho vpredu po najväčšieho vzadu. Ako sa volá prostredný chlapec, ak:
 • Martin je vyšší ako Juraj, ale nižší ako Laco
 • Peter je vyšší ako Martin, ale v zástupe nie je prvý ani posledný
 • Nižší ako Adam je len Juraj.
 1. V prvých dvoch školských laviciach pri dverách sedia kamaráti Adam, Ďuri, Hugo a Maťo. Hugo sedí naľavo od Ďuriho, ktorý sedí za Maťom. Ako chlapci sedia?
 2. Hádžeme tromi rovnakými Koľko je možností na padnutie súčtu 16?
 3. Koľko rôznych tanečných párov (chlapec, dievča) možno zostaviť zo skupiny: Peťo, Dominik, Adela, Kamila a Zuzka?
 4. Maroš potrebuje 2 hodiny na to, aby vykopal jamu 1 m širokú, 1 m dlhú a 1 m hlbokú. Koľko hodín potrebuje , aby vykopal jamu širokú, dlhú a hlbokú 2 m?
 5. Traja kamaráti zo školy sa stretli na večeri. Pri lúčení si navzájom každý z každým podali ruky. Koľko podaní rúk padlo?
 6. Manželia Kvietkovci majú 6 synov. Každý z nich má 1 sestru. Koľko členov má celá rodina?
 7. Na telegrafný stĺp vysoký 10 m lezie slimák. Za hodinu vylezie 4 m dohora, ale je tak vyčerpaný, že za ďalšiu hodinu skĺzne o 3 m dolu. Po koľkých hodinách dosiahne slimák vrchol stĺpa?
 8. Desať stromov stojí v rade s odstupom 4 m od seba. Ako sú od seba vzdialené dva krajné stromy v rade?
 9. Dvaja synovia a dvaja otcovia si vyšli na pivko. Objednali si 3 poháre a predsa každý dostal svoj pohár. Ako je to možné?
Tvorba webových stránok na WebĽahko | Nahlásiť obsah